Körfez’de deniz ve yelkenle dolu üç gün

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Körfez Festivali, festivalin ana etkinliği olan İzmir Arkas Körfez Yarışı’nın ardından sona erdi. Üç gün süren festival boyunca tam bir görsel şölen yaşanırken, yelkenler körfeze ayrı bir hareketlilik getirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Arkas Holding, Yelken Federasyonu, Ege Açıkdeniz Yat Kulübü ve Konak Pier işbirliğiyle bu yıl ilk kez düzenlenen İzmir Körfez Festivali sona erdi.

“Hem İçindeyiz Denizin Hem de Şenlikli Kıyılarında” sloganıyla, Kano yarışları eşliğinde başlayan festivalin start düdüğünü İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan çaldı. Konak Pier ile Kordon arasında yapılan kano gösterileri İzmirlilerin hayranlığını kazandı.

Konak Pier ile Pasaport arasındaki İzmir Büyükşehir Belediyesi Kano Yarışları’ndan sonra, bu kez heyecan Karşıyaka kıyılarına taşındı.

İzmir’in de bir uluslararası yat yarışı olması gerektiğine inançla yola çıkan Arkas, 6 yıl sonra ilk defa Körfez’le yelkenleri buluşmasına fırsat sağladı. Festivalin ana etkinliği olan İzmir Arkas Körfez Yarışı bir rekor imza atarak 43 tekne ve 400’e yakın yarışçıyı ağırladı. İlk günkü yarışlarda IRC 1 sınıfında Arkas Flying Box birinciliği göğüslerken ikinci Boreas ve Üçüncü Tüpraş Lemon oldu.

Denizle dolu iki gün boyunca İzmirli gençler ve çocuklar yelken ve deniz sevgisi, takım ruhu olma hissini yaşadı.

İki gün boyunca süren İzmir Arkas Körfez Yarışı’nda ekipler, toplam 4 yarışı tamamladı.

IRC Overall  kategorisinde Arkas Flying Box birinci olurken Boreas ikinci ve Ladies First üçüncü oldu.

24 Eylül akşamı ise yat yarışının ardından İzmir Arkas Körfez Yarışı için özel olarak tasarlanan kupalar sahiplerini buldu. Ödül töreni’ni sonrasında ise İzmirliler Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen Yaşar konseriyle festivale veda etti.

Üç ayrı yerde üç konser

İzmirlilerin büyük ilgi gösterdiği Körfez Festivali sırasında, birbirinden renkli konser etkinlikleri de oldu. Konak Pier Taş Sahne’deki TNK Konseri,   Karataş Begonvilli İskele’deki Genç Sahne Jazz-Klasik Müzik Konseri ve Alsancak Vapur İskelesi önündeki Koliva konseri ile Körfez kıyılarından farklı müzik türleri yankılandı.

Bostanlı’da Pinhani coşkusu

İkinci gün, Karşıyaka’da Dünya Mirası Bisiklet turu etkinlik gecesi ile Yelken ve Kano Yarışları ödül töreni birlikte gerçekleştirildi. Ardından ise Bostanlı Rekreasyon Alanı Demokrasi Meydanı’nda Pinhani sahne aldı.

Körfez’de “foto maraton” heyecanı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Körfezi’nde düzenlenecek yarışlara dikkat çekmek ve körfeze ilişkin farkındalık yaratmak sağlamak amacıyla festival heyecanına bir de “foto maraton” ekledi. Fotoğraf yarışmasında birinciye 3.000  TL., ikinciye 2. 000 bin TL., üçüncüye 1000 TL., mansiyon alacak kişilere ise 750 TL. ödül verilecek. Fotoğrafı sergilenmeye değer bulunanlar ise 500 TL. tutarında para ödülü aldı.

 

Yarış Sonuçları

Overall

1-Arkas Flying Box

2-Boreas

3-Ladies First

 

IRC 1

1-Arkas Flying Box

2-Boreas

3-Tüpraş Lemon

 

IRC 2

1-Arnes

2-Ladies First

3-Extreme

 

IRC 3

1-Yunus Marin Cygnus

2-Blue Miles

4-Goodday Sunshine

 

IRC 4

1-Çeşme Marina Ventus

2-Çeşme Sailing Lady Sun

3-Quattro 4

 

IRC 5

1-Kalkış-Foratan

2-Miranda DEU Mühendislik Fakültesi

3-Farmer

 

DESTEK 1

1-Final

2-Happy Lemon Linea Rossa

3-Fun Lemon


DESTEK 2

1-Candid

2-Rakı

3-Gia


DESTEK 3

1-Kayk Apaz

2-Lume

3-Porto Novo