Arkas Aegean Link Regatta sona erdi

Çeşme’nin ilk uluslararası yelken yarışı Arkas Aegean Link Regatta’nın dördüncü gününde Çeşme-Alaçatı rotasında yarışan ekipler, sert rüzgara karşı Ovacık-Before Sunset Beach’te finiş çizgisine ulaştı. IRC Overall kategorisinin birincisi Anything/Dere Construction, ikincisi Arkas Flying Box ve üçüncüsü Garanti Sailing Lemon oldu. Yarışın ardından akşam Before Sunset Beach’te gerçekleştirilen kupa töreninde üniversite öğrencileri tarafından özel olarak tasarlanan kupalar sahiplerini buldu.

Türkiye’de yelken sporunun gelişmesi ve Çeşme’de bu sporun daha aktif hale gelmesi için Çeşme Belediyesi, Türkiye Yelken Federasyonu, EAYK (Ege Açık Deniz Yat Kulübü) ve ICYC’nin (International Çeşme Yacht Club) ev sahipliğinde, Çeşme Marina ve Arkas’ın desteği ile düzenlenen Arkas Aegean Link Regatta sona erdi.

Son gün yapılan yarışta Anything/Dere Construction IRC Overall kategorisinde birinciliği göğüsledi. Aynı kategoride ikinci Arkas Flying Box, üçüncü ise Garanti Sailing Lemon oldu.

27 Ağustos günü Çeşme Marina açıklarında start alan 45 tekne ve 400 yarışçı Alaçatı açıkları feneri iskelenin ardından Before Sunset Beach’te finiş çizgisine ulaştı. Son gün 18 deniz mli yol kateden ekipler Arkas Aegean Link Regatta boyunca  35 mile ulaştı.

4 gün boyunca Ilıca Körfezi’nden, Çeşme Merkezi’nden, Ovacık’taki plajlardan ve Sakız Adası’ndan izlenebilen yarışlar Ege Denizi’nde adeta bir şölen havası estirdi.

Yarışların ardından Before Sunset Beach’te gerçekleştirilen kapanış partsi ve kupa töreni ise rekabet ve dostluğu denizlere taşıyan ekiplerin ödüllerine kavuşmalarına şahit oldu. Arkas Aegean Link Regatta’nın birincisi Anything/Dere Construction kupasını Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın elinden aldı. Gelecek yıl düzenlenecek yarışa kadar kupayı ellerinde tutacak ekip Arkas Aegean Link Regatta 2018’de ise yeni sahiplerine teslim edecek.

Düzenlenen gecede konuşan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, TYF Başkanı Özlem Akdurak, EAYK Başkanı Akif Sezer ve IC Holding CEO’su Semir Ergür organizasyonu destekleyen herkesin mükemmel bir güç birliği oluşturduğunu ve bundan sonraki yıllarda da katılımcı sayısını artırmayı hedeflediklerini vurguladı.

Rüzgar açısından dünyada yelken ve yat yarışı yapılabilecek en iyi parkurlardan biri olan Çeşme’nin de tanıtımına katkı sağlaması amaçlanan  Arkas Aegean Link Regatta’nın geleneksel hale gelmesi planlanıyor.

Yarışın kupalarını genç tasarımcılar hazırladı

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile önemli bir işbirliğine imza atan Arkas, Arkas Aegean Link Regatta’da verilen kupalar için İzmir’deki İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakülteleri’nde okuyan öğrencilere yönelik bir çalıştay düzenlemişti.

Yaklaşık 60 öğrencinin katıldığı iki gün süren çalıştayda birbirinden güzel kupa tasarımları ortaya çıktı. Çalıştay öncesi Arkas Spor Kulübü Yelken Şubesi yetkililerinden yelken sporu ile ilgili brifing alan öğrenciler 1 haftalık araştırma ve planlama sürecinin ardından 2 günlük çalıştayda bir araya geldiler ve birbirinden güzel tasarımlara imza attı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda tasarlanan özel kupalar Overall ve IRC sınıflarında kazanan yelkencilere verildi.