Arkas Sailing Team Rolex Cup’da Türkiye’nin Gururu Oldu

Arkas Spor Kulübü’nün yelken takımı Arkas Sailing Team, zorluk derecesi yüksek ve son 50 yılın en prestijli yelken yarışlarından birisi olan St. Tropez Giraglia Rolex Cup’ta çok önemli bir başarı elde etti. Uluslararası önemli yarışa katılan tek Türk takımı Arkas Sailing Team, 217 tekne ve yaklaşık 3000 sporcunun mücadele ettiği büyük yarışta koyiçi yarışlarını ikinci olarak tamamladı.

Son 50 yılın zorluk derecesi yüksek en prestijli yelken yarışı olan St. Tropez Giraglia Rolex Cup’a tek Türk takımı olarak katılan Arkas Sailing Team, ülkemizin gururu oldu. Bu yıl ikinci kez katıldığı yarışta Türkiye’yi temsil eden Arkas Sailing Team, dünyanın farklı ülkelerinden profesyonel ve güçlü takımların katıldığı St Tropez Giraglia Rolex Cup’ta önemli bir başarıya imza attı. 237 tekne ve yaklaşık 3000 sporcunun mücadele ettiği yarışta yüksek performans gösteren takım, ilk üç günde yapılan şamandıra yarışlarını ikinci olarak tamamladı. 17 Haziran’da finish çizgisine varılan uluslararası önemli yarışta, çok güçlü rakiplerini geride bırakan takım, genel toplamda dördüncü sıraya adını yazdırarak ülkemizi temsil etmenin gururunu yaşadı.

ARKAS Sailing Team; Tolga Yağlı, Serhat Altay, Fikret Oral, Serkan Yapan, Altuğ Şenermen, Tayfun Erey, Onur Tok, Tuğrul Elbirler, Erman Eroğlu, Onur Pekçetin’den oluşan deneyimli ve profesyonel ekibi ile katılıyor. Takımın yüzlerce tekne arasından sıyrılarak finish çizgisine ikinci olarak vardığı, 12 Haziran’daki yarış güneşli ve sakin koşullarda başladı. Arkas Sailing Team Takım Kaptanı Tolga Yağlı “Bir Türk yelken takımı olarak ülkemizi uluslararası sularda bir kez daha başarıyla temsil etmenin gururunu yaşıyoruz. Çok düşük seyreden rüzgara, zorlu doğa koşullarına ve güçlü rakiplere karşı büyük bir mücadele verdik. Koyiçi yarışlarda, finish çizgisine ikinci olarak ulaştık. Genel klasmanda ise yüzlerce tekneyi geride bırakıp dördüncü olarak, yarışı tamamladık. İkinci kez katıldığımız St Tropez Giraglia Rolex Cup’ta elde ettiğimiz bu başarı Türk yelken sporu adına büyük bir onur.” dedi.

ARKAS SAILING TEAM HAKKINDA

Tolga Yağlı, Serhat Altay, Fikret Oral, Serkan Yapan, Altuğ Şenermen, Tayfun Erey, Onur Tok, Tuğrul Elbirler, Erman Eroğlu, Onur Pekçetin’den oluşan takımın en önemli özelliklerinden birisi, ekip üyelerinin profesyonel yelkenci olması. Arkas Sailing Team, Kendi teknesi ile 2010 yılında BAYK Kış Trofesi birinciliği; 2011 yılında BAYK Kış Trofesi ikinciliği, Deniz Kuvvetleri Kupası üçüncülüğü, Uluslararası Marmaris Yarış Haftasında ikinciliği; 2012 yılında BAYK Kış Trofesi birinciliği, Çakabey Kupası birinciliği ve Deniz Kuvvetleri kupası ikinciliğinin yanı sıra 2010, 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında Arkas BAYK CUP şampiyonluğu bulunuyor. Ayrıca Arkas Sailing Team 2014’te BAYK The Marmara Kış Trofesi’nde daha sonra da TAYK(Türkiye Açık Deniz Yelken Kulübü) tarafından düzenlenen Deniz Kuvvetleri Kupası’nda birinci oldu. 2015 yılında ise CFM BAYK 2015 Kış Trofesi, Turkcell sponsorluğunda düzenlenen BosphorusCup ve Ağustos ayında gerçekleşen Arkas -Milta Marina Cup’ta birinci oldu. Ayrıca Arkas Sailing Team, 2015’te katıldığı ilk uluslararası yarışta kazandığı birincilik kupasıyla gurur kaynağı oldu. Arkas Sailing Team, 22 ülkeden 115 teknenin ve binin üzerinde sporcunun katıldığı Rolex Middle Sea Race’de, IRC1 ve IRC 3 sınıfında 1. ve genel toplamda da 5. sıraya yerleşerek önemli bir başarıya imza attı. Arkas Sailing Team 10-18 Haziran 2016 tarihleri arasında zorluk derecesi yüksek ve son 50 yılın en ünlü yarışlarından birisi olan St. Tropez Giraglia Rolex Cup’ta ülkemizi temsil etti. Takım, uluslararası prestijli yarışta, IRC A sınıfında aldığı 5.lik derecesi ile yine önemli bir başarıya imza attı. Takım son olarak 2017 CFM Bayk Cup Trofesi’nde 3. Kez şampiyonluk kupasını kaldırdı.