BAYK Kış Trofesi’nin Değişmeyen Şampiyonu Arkas-Mat Sailing Team

Arkas-M.A.T. Sailing Team, yeni ismi ve yeni teknesi Comet A ile ilk kez yarıştığı CFM BAYK Kış Trofesi 2018’de 7. kez birinci oldu.

Bodrum Açık Deniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından bu yıl 16.’sı düzenlenen Türkiye’nin en uzun soluklu yelken yarışı CFM BAYK-Kış Trofesi 2018, ocak ayında 1. Ayak yarışlarıyla başladı. Yeni tekne hazırlıkları sebebiyle ilk yarışlara katılmayan Arkas-M.A.T. Sailing Team, yeni ismi ve teknesiyle ilk kez yelken açtığı 2. ayak yarışlarında finişi ilk gören takım oldu. İkişer gün süren yedi ayaktan oluşan trofede, elverişsiz hava koşulları nedeniyle 3. ayak yarışları gerçekleşmezken planlanan program dâhilinde mart ayında yapılan ve Arkas-M.A.T. Sailing Team rüzgarının estiği 4. ayak yarışları ise, heyecanlı mücadelelere sahne oldu.

IRC-A, IRC-B ve destek olmak üzere üç sınıfta 8 grup olarak yapılan beşinci ayak mücadelesine ise 12 ilden 46 tekne ile 400 sporcu katıldı.

5-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen 6. ayak yarışlarında da Arkas-M.A.T. Sailing Team birinciliği kaptırmadı. Yarışın son ayağında ise tecrübeli ekip yine rakiplerini arkada bırakarak finiş çizgisini geçti.

CFM BAYK-Kış Trofesi’nde son dört yılın da şampiyonu olan ve kısa süre önce İzmir’li tekne üreticisi M.A.T. ile iş birliğine giderek Arkas-M.A.T. Sailing Team ismini alan ekip, yeni tekneleri Comet A ile girdikleri ilk yarışları da birincilikle bitirmiş oldu.

Avustralya IRC Şampiyonu, Hamilton Island Race Week’in galibi olan MAT 1180, uzun süreli ve titiz bir tasarım, mühendislik ve geliştirme süreci sonucunda ortaya konan yeni nesil bir IRC yarış teknesi tasarımı olarak göze çarpıyor.

Arkas-M.A.T. Sailing Team’in bundan sonraki odağında ise 13 – 16 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek 33. Deniz Kuvvetleri Kupası var.

İKİ İZMİRLİ’NİN GÜÇ BİRLİĞİ

Türkiye ve yurt dışındaki yarışlarda başarıları ile anılan Arkas Sailing Team ve tekneleri pek çok yarışta öne çıkan M.A.T. güçlerini birleştirdi. Daha önce Ker 40 model teknesiyle birçok başarıya imza atan Arkas Sailing Team ve kendi ürettikleri tekne M.A.T. 1180 ile yarışan M.A.T. Sailing Team birçok yarışta karşı karşıya gelmişti. Bu yarışların çoğunda ilk iki sırayı paylaşan bu iki İzmirli’nin rekabetinden önemli bir güç birliği ortaya çıkmış oldu. Konusunda uzman iki İzmirli’nin oluşturduğu “Arkas- M.A.T. Sailing Team” yeni ismiyle ilk kez CFM BAYK-Kış Trofesi 2018’e katıldı. M.A.T.’ın ürettiği ve Comet A ismi verilen M.A.T. 1180 modeli tekneyle yarışan ekip, uyumlu ve kararlı tavrıyla finişi ilk gören takım oldu.

ARKAS-M.A.T. SAILING TEAM HAKKINDA

Tolga Yağlı, Serhat Altay, Fikret Oral, Serkan Yapan, Altuğ Şenermen, Tayfun Erey, Onur Tok, Tuğrul Elbirler, Erman Eroğlu, Onur Pekçetin’den oluşan takımın en önemli özelliklerinden birisi, ekip üyelerinin profesyonel yelkenci olması. Arkas-M.A.T. Sailing Team, Kendi teknesi ile 2010 yılında BAYK Kış Trofesi birinciliği; 2011 yılında BAYK Kış Trofesi ikinciliği, Deniz Kuvvetleri Kupası üçüncülüğü, Uluslararası Marmaris Yarış Haftasında ikinciliği; 2012 yılında BAYK Kış Trofesi birinciliği, Çakabey Kupası birinciliği ve Deniz Kuvvetleri kupası ikinciliğinin yanı sıra 2010, 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında Arkas BAYK CUP şampiyonluğu bulunuyor. Ayrıca Arkas-M.A.T. Sailing Team 2014’te BAYK The Marmara Kış Trofesi’nde daha sonra da TAYK (Türkiye Açık Deniz Yelken Kulübü) tarafından düzenlenen Deniz Kuvvetleri Kupası’nda birinci oldu.  2015 yılında ise CFM BAYK 2015 Kış Trofesi, Turkcell sponsorluğunda düzenlenen BosphorusCup ve Ağustos ayında gerçekleşen Arkas -Milta Marina Cup’ta birinci oldu. Ayrıca Arkas M.A.T. Sailing Team, 2015’te katıldığı ilk uluslararası yarışta kazandığı birincilik kupasıyla gurur kaynağı oldu. Arkas Sailing Team, 22 ülkeden 115 teknenin ve binin üzerinde sporcunun katıldığı Rolex Middle Sea Race’de, IRC1 ve IRC 3 sınıfında 1. ve genel toplamda da 5. sıraya yerleşerek önemli bir başarıya imza attı. Arkas-M.A.T. Sailing Team 10-18 Haziran 2016 tarihleri arasında zorluk derecesi yüksek ve son 50 yılın en ünlü yarışlarından birisi olan St. Tropez Giraglia Rolex Cup’ta ülkemizi temsil etti. Takım, uluslararası prestijli yarışta, IRC A sınıfında aldığı 5.’lik derecesi ile yine önemli bir başarıya imza attı.  2017 yılında BAYK Kış Trofesi, 3. Türkiye Yat Şampiyonası ve İzmir Arkas Körfez Yarışı’nda birincilik ipini göğüsleyen takım, Arkas Aegean Link Regatta ve Giraglia Rolex Cup Inshore yarışlarında ise ikinci sırada yer aldı.