Comet A ile ilk birincilik Bodrum’da geldi

Arkas-M.A.T. Sailing Team, CFM BAYK Kış Trofesi ikinci ayağında birinci oldu.

Arkas-M.A.T. Sailing Team, Ocak ayında başlayan Türkiye’nin en uzun soluklu yelken yarışı CFM BAYK Kış Trofesi’nin ikinci ayağından yeni teknesiyle birincilikle döndü. Aralıklarla 30 knot’a varan rüzgarda yeni teknesi Comet A ile ilk kez yarışan ekip birinciliği yine kaptırmadı.

Bu yıl 16.sı düzenlenen Türkiye’nin en uzun soluklu yelken yarışı CFM BAYK-Kış Trofesi’de ikinci ayak 10-11 Şubat tarihlerinde Bodrum’da gerçekleştirildi. Toplamda 7 ayaktan oluşan trofenin ikinci ayağında yine heyecanlı mücadelelere sahne olan yarışa 50 tekne katıldı. İlk gün kötü hava şartları nedeniyle yarış yapılamazken tekneler ikinci gün denize açıldı. Son dört yılın da şampiyonu olan ve kısa süre önce İzmir’li tekne üreticisi M.A.T. ile iş birliğine giderek Arkas-M.A.T. Sailing Team ismini alan ekip, yeni tekneleri Comet A ile girdikleri ilk yarışı da birincilikle bitirmiş oldu.

Yeni isim, yeni tekne, yine birincilik

Türkiye’de ve yurtdışındaki yarışlarda başarıları ile anılan Arkas Sailing Team ve tekneleri pek çok yarışta öne çıkan M.A.T. güçlerini birleştirdi. Konusunda uzman iki İzmirli’nin güç birliğinden doğan “Arkas-M.A.T. Sailing Team” birinciliği yine kaptırmadı. M.A.T.’ın ürettiği M.A.T. 1180 teknesine Comet A ismini vererek yarışa katılan Arkas-M.A.T. Sailing Team yeni tekneleri ile katıldıkları ilk yarış olmasına rağmen uyum sağlamada zorlanmadı ve finişi ilk gören takım oldu.

Daha önce Ker 40  model teknesiyle bir çok başarıya imza atan Arkas Sailing Team ve kendi ürettikleri tekne M.A.T. 1180 ile yarışan M.A.T. Sailing Team bir çok yarışta  karşı karşıya gelmişti. Bu yarışların çoğunda ilk ikiyi  paylaşan bu iki İzmirli’nin rekabetinden çok önemli bir güç birliği ortaya çıkmış oldu.

Arkas ve M.A.T.’ın gerçekleştirdikleri iş birliği yelkenciliğin Türkiye’de yeni bir boyut kazanması, yaygınlaşması ve Türk yelkencilerinin hem takım hem de yerli üretim tekneleriyle uluslararası arenada öne çıkması açısından çok büyük önem taşıyor.

İş birliği kapsamında M.A.T.’ın üreteceği M.A.T.’ ın uzman olduğu tekne tasarımına, Arkas ise profesyonel takımı ile  sportif başarılara  odaklanacak. Arkas-M.A.T. Sailing Team, önümüzdeki iki yıl boyunca katılacakları offshore ve inshore yarışlardan edindikleri tecrübeleri M.A.T.’la paylaşacak yeni ve yarış coğrafyalarına uygun bir tekne üretilecek. Bu süre boyunca ise M.A.T. 1180 model tekneyi kullanmaya devam edecek. Yeni teknenin tasarım ve üretimi için de  ünlü tekne tasarımcıları ile görüşmeler devam ediyor.

Yarış Sonuçları

IRC 0

 1. COMET A/ARKAS M.A.T. SAILING TEAM
 2. SHAK SHUKA
 3. MATRAK II

IRC 1

 1. DEFİNE
 2. BodtüM/KEYİF 60
 3. SKYMARINE-AQUAVIT

IRC 2

 1. AURORA
 2. İZMİR YELKEN AKADEMİSİ
 3. HAPPY HOUR MATRIX

IRC 3

 1. HENI
 2. LADY SUN
 3. KAYK APAZ-KÖMÜRCÜOĞLU

ARKAS-M.A.T. SAILING TEAM HAKKINDA

Tolga Yağlı, Serhat Altay, Fikret Oral, Serkan Yapan, Altuğ Şenermen, Tayfun Erey, Onur Tok, Tuğrul Elbirler, Erman Eroğlu, Onur Pekçetin’den oluşan takımın en önemli özelliklerinden birisi, ekip üyelerinin profesyonel yelkenci olması. Arkas-M.A.T. Sailing Team, Kendi teknesi ile 2010 yılında BAYK Kış Trofesi birinciliği; 2011 yılında BAYK Kış Trofesi ikinciliği, Deniz Kuvvetleri Kupası üçüncülüğü, Uluslararası Marmaris Yarış Haftasında ikinciliği; 2012 yılında BAYK Kış Trofesi birinciliği, Çakabey Kupası birinciliği ve Deniz Kuvvetleri kupası ikinciliğinin yanı sıra 2010, 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında Arkas BAYK CUP şampiyonluğu bulunuyor. Ayrıca Arkas-M.A.T. Sailing Team 2014’te BAYK The Marmara Kış Trofesi’nde daha sonra da TAYK (Türkiye Açık Deniz Yelken Kulübü) tarafından düzenlenen Deniz Kuvvetleri Kupası’nda birinci oldu.  2015 yılında ise CFM BAYK 2015 Kış Trofesi, Turkcell sponsorluğunda düzenlenen BosphorusCup ve Ağustos ayında gerçekleşen Arkas -Milta Marina Cup’ta birinci oldu. Ayrıca Arkas M.A.T. Sailing Team, 2015’te katıldığı ilk uluslararası yarışta kazandığı birincilik kupasıyla gurur kaynağı oldu. Arkas Sailing Team, 22 ülkeden 115 teknenin ve binin üzerinde sporcunun katıldığı Rolex Middle Sea Race’de, IRC1 ve IRC 3 sınıfında 1. ve genel toplamda da 5. sıraya yerleşerek önemli bir başarıya imza attı. Arkas-M.A.T. Sailing Team 10-18 Haziran 2016 tarihleri arasında zorluk derecesi yüksek ve son 50 yılın en ünlü yarışlarından birisi olan St. Tropez Giraglia Rolex Cup’ta ülkemizi temsil etti. Takım, uluslararası prestijli yarışta, IRC A sınıfında aldığı 5.’lik derecesi ile yine önemli bir başarıya imza attı.